Ekonomi

Dünya basınında asgari ücret zammı: Türkiye enflasyonun etkisini kırmak için zammı üçte bir oranında artırdı

Asgri Fiyat Tespit Kurulu’nun bugün düzenlediği üçüncü toplantısının sonuçları çıktı. Asgari ücret yüzde 34 artırılarak 11 bin 402 liraya yükseltildi. Milyonları yakından ilgilendiren düzenleme dünya basınında geniş yer bulurken, enflasyonun çalışanlar üzerindeki etkisinin azaltıldığı vurgulandı.

FİNANSAL SÜRELER: 2022 İLE 2023 ORTASI ARASINDA İKİ KAT

İngiltere merkezli Financial Times yayınladığı haberde, “Türkiye enflasyonu yumuşatmak için asgari ücreti üçte bir oranında artırdı. Ocak 2022 ile 2023 arasında asgari ücret ikiye katlandı.” sözlerine yer verdi.

REUTERS: TÜRKİYE ENFLASYONLA MÜCADELE ETMEK İÇİN YÜZDE 34 ARTIRDI

Reuters haberler Ajans, taban fiyat artışına, “Türkiye, enflasyonla mücadele için asgari ücrete yüzde 34 zam yaptı.” okuyucularıyla paylaştı. Haberde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “İşveren ile işçi arasında yapılan anlaşma ile asgari ücret belirleme komisyonu çalışmalarını tamamladı” dedi. Sözleri de yer aldı.

ARTIRILMIŞ ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN ÖDENECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıkladığı yeni asgari ücret 1 Temmuz’dan itibaren uygulanmaya başlayacak. Minimum fiyatla çalışanlar, fiyatlarını 31 Temmuz’da yeni taban fiyattan alacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu