Haber

Şampiyon jokey Gökhan Kocakaya: Hedefim kalıcı olarak yurt dışına at binebilmek

Şampiyon jokey Gökhan Kocakaya, “Önümüzdeki hafta Amerika gezisi yapacağım ve 15 gün boyunca oradaki hipodromu ve pistleri tanımaya çalışacağım. Hedefim yurt dışında kalıcı olarak ata binebilmek. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum Almanya, Fransa ve Dubai’de yarışlara katıldım ama Türk jokeyleri yurt dışına gitti” Çok tecrübesi yok. Bunun önündeki en büyük engel dil sorunudur. Bunun dışında teknik ve fiziki olarak diğer ülkelerin jokeylerinden bir farkımız yok” dedi.

Geçen yıl 1110 koşuda yarışan Jokey Gökhan Kocakaya, 279 birincilikle üst üste dördüncü kez yılın en çok yarışını kazanan jokey unvanının sahibi oldu. Son yıllarda elde ettiği başarılarla zirveden ayrılmayan Gökhan Kocakaya, D-Smart’ta yayınlanan TJK Gündem Özel’in konuğu oldu. D-Akıllı Spor Menajeri Aykut Aydın’ın sorularını yanıtlayan Kocakaya, hedefinin düzenli olarak yurt dışında yarışan bir jokey olmak olduğunu belirtti. Kocakaya’nın açıklamaları şöyle:

“Jokey benim için bir tutku, işimi seviyorum. Başarımın arkasındaki en büyük unsur bu. Çok büyük zorlukları olduğu için bu işte fedakarlık yapmadan başarılı olamam. En büyük desteği ailemden ve yarışseverlerden alıyorum. .Haftaya Amerika seyahatim olacak ve 15 gün sürecek.Hipodromu ve oradaki pistleri baştan sona tanımaya çalışacağım.Hedefim yurt dışında kalıcı olarak ata binebilmek.Bu anlamda at binmeye çalışıyorum. kendimi geliştiriyorum almanya fransa dubai’de yarışlara katıldım ama türk jokeylerinin yurt dışında pek tecrübesi yok bunun önündeki en büyük engel dil sorunu teknik ve fiziki olarak diğer ülke jokeylerinden farklıyız gittik Dubai’ye geçen hafta yorucu bir yolculukla geldik ve safkan Cosmic Kid ile mücadele ettik.Sonunda oksijen duvarına çarpmasaydık yarışı çok daha düzgün bir yerde bitirebilirdik.Hem işsizlikten hem de yüksekten dolayı. attan beklentilerimiz vardı. Son metrelerde zorlamayalım. Yakalayacağından hiç şüphem yok.” Adana’da iki yarış kazanan Mahzunkral isimli safkan Mahzunkral’ı 8 yaşından beri tay olduğundan tanıdığını söyleyen Mahzunkral, bunun sürpriz olmadığını söyledi. Halis Karataş’ı yarış galibiyetinden dolayı ilk kutlayanlardan biri olan Gökhan Kocakaya, Halis Karataş gibi bir isimle ata binmenin büyük bir onur olduğunu ve uzun yıllar birlikte at binmek istediğini vurguladı. “İKİ GELİRİ UNUTAMIYORUM” Good Curry ve Yamanlarbeyi ve Long Runner’ı geçtiği yarışlar olduğunu vurgulayan Kocakaya, bu yarışların rövanş yaptığı yarışlar olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. yarış severlerin tepkisini çeken “Bony Bomb benim çok sevdiğim ve birlikte büyük başarılar elde ettiğimiz nadide bir safkan.Yarışa çok iyi bir kondisyonda geldi,kazanacağımızdan hiç şüphem yoktu.Çok geldik.” son viraja kadar konforlu ve keyifli. Ovaya vardığımızda dışarı çıkıp hızlanmayı planlamıştım ama önümdeki atlar dışarıyı tercih edince ben içeriden hızlanmaya başladım. Tam o sırada iki safkan erkek üzerimize baskı yapınca ister istemez atımız bozuldu ve düşme tehlikesi yaşadık. Maruz kaldığımız fauller nedeniyle yarışı 3. bitirdik” diye açıkladı. Bu hataların ve kazaların ortadan kalkması için komiserlerin daha caydırıcı cezalar vermesi gerektiğini söyledi. OTUR – BAŞLA TARZI Öte yandan yarış sonunda attan maksimum verim almak için otur-kalk stilini kullandığını söyleyen Gökhan Kocakaya, 1500 yarış galibiyetinin ardından bu stili deneyimle kullandığını belirtti. , acemi jokeylerin çok kötü uygulamalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

haber-tomarza.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu