Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Güney Kore’de “bağlantılı güvenlik” vurgusu yapıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Güney Kore’ye yaptığı ziyarette, Ukrayna savaşında Kuzey Kore’nin Rusya’ya verdiği desteğe işaret ederek, “bağlantılı güvenlik” çabalarının önemine vurgu yaptı.

Güney Kore ajansı Yonhap’ın haberine göre Stoltenberg, Güney Kore ve Japonya ziyaretlerinin ilk durağında Dışişleri Bakanı Park Jin ile başkent Seul’de bir araya geldi.

Stoltenberg, NATO ülkelerinin Kuzey Kore’nin füze denemeleri ve nükleer programından endişe duyduğunu, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın etkilerinin Pasifik bölgesinde hissedildiğini belirterek, “Kuzey Kore, Rusya’nın savaş çabalarına roket ve füzelerle askeri destek sağlıyor. ne kadar bağlantılı (küresel olarak).” dedim.

NATO’nun Güney Kore ile ortaklığa özel önem verdiğini ve Başkan Yoon Suk-yeol’ün Haziran 2022’de İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’ne katılmasının “tarihi bir an” olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Belirsizlik ve öngörülemezlik hakim” dedi. Kurallara dayalı bir uluslararası düzenin olduğu bir dünyada, özgürlük ve demokrasiye inanan ülkelerin birlikte hareket etmesinin daha önemli hale geldiğine inanıyorum” sözlerini kullandı.

Stoltenberg, NATO ile Güney Kore arasında daha güçlü bir ortaklığın her iki tarafa da fayda sağlayacağına inandıklarını kaydetti.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Park, NATO ile ortaklıklarını ilerletmek için kurumsal bağlarını güçlendirdiklerini ve artan güvenlik tehditlerine karşı NATO ile daha yakın çalışmak istediklerinin altını çizerek, “Günümüzün benzersiz küresel sorunları ve zorlukları göz önüne alındığında, ortak paydada olan ülkeler arasındaki dayanışma, özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü değerleri her zamankinden daha güçlü. Bunun önemli olduğuna inanıyoruz.” değerlendirmesini buldu.

İki günlük ziyareti sırasında Devlet Lideri Yoon ve Savunma Bakanı Lee Jong-sup ile görüşecek olan NATO Genel Sekreteri, Kore Yarımadası’ndaki jeopolitik riskleri inceleyen CHEY Enstitüsü’nde konuşma yapacak.

Stoltenberg, Güney Kore’nin ardından 30 Ocak-1 Şubat tarihlerinde Japonya’yı ziyaret edecek.

haberdalaman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu