Haber

Japonya Başbakanı Kişida, savunma harcamaları için istikrarlı finansman arıyor

Japonya Başbakanı Kishida Fumio, milli savunma harcamalarında planlanan artış için istikrarlı bir finansman kaynağı sağlanması gerektiğini söyledi.

Japon hükümeti yıl sonuna kadar “Ulusal Güvenlik Stratejisi, Ulusal Savunma Temelleri ve Orta Vadeli Savunma Programı” olmak üzere 3 ulusal doktrini güncellemeyi hedefliyor.

Kişida’nın bu ay hükümete 5 yıllık ulusal savunma bütçesini 43 trilyon yen’e (312 milyar $) yükseltme talimatı vermesinden sonra, finansman kaynakları sorgulandı.

İktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) ve koalisyon ortağı Komeito milletvekilleri ile bir araya gelen Kişida, müzakerelerin derinleştirilmesini talep ederek, “Her vatandaşın kendi hayatının ve yaşaması gerektiğinin farkında olması diğer tüm konulardan daha önemlidir. vatanını koru.”

Genişletilen harcamalar için hükümetin her yıl 4 trilyon yen ek kaynak sağlaması gerektiğini kaydeden Kişida, istikrarlı bir finansman kaynağı sağlanması gerektiğini belirtti.

Kişida, “Sorumlu finans kaynaklarının ne olduğunun farkına varmalıyız. Bu ağır yükü taşımak ve tepki göstermek bu çağda yaşayanların sorumluluğudur” dedi. söz konusu.

Kabinede farklı görüşler

Başbakan Kişida daha önce, savunma bütçesinin yeni maliyetini karşılamak için 2027 mali yılından itibaren her yıl vergileri artırmayı planladığını açıklamıştı.

Ekonomik Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Takaiçi Sanae, “vergi artışını” da içeren saldırının “kurumsal itibara zarar verebileceğini” belirterek Başbakanı eleştirdi.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nişimura Yasutoşi, maaş zamlarının ve kurumsal yatırımların olumsuz etki edebileceğini belirterek, “vergi artışları konusunda temkinli” olduğunu belirtti.

LDP Politika Şefi Hagiuda Koichi, Japonya’nın harcamaları artırmak için devlet tahvillerinin kullanılması da dahil olmak üzere tüm seçenekleri göz önünde bulundurması gerektiğini de söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu