Haber

Fransa’da ölü bulunan 400 yunusun fotoğrafları dikkat çekmek için sergileniyor

Fransa sahillerinde ölü bulunan yüzlerce yunusun fotoğrafları, kaçak avlanmayla mücadelede farkındalık yaratmak için Paris’teki Invalides Meydanı’nda sergilendi.

Hayvan Haklarını Koruma Derneği (LPO), ülkenin Atlantik kıyısındaki Invalides Meydanı’nda son 3 ayda ölü bulunan 400 yunusun fotoğraflarını sergiledi.

Devletin tedbir alma ve yunusları savunma bilincini artırmak amacıyla kurulan stant, yunusların bulunduğu sularda belirli dönemlerde avlanma yasağı getirmeyi amaçlıyor.

Bu ölümlere yunuslu bölgelerde avlanmanın neden olduğu belirtiliyor.

Avrupa Komitesine Şikayet

LPO yetkilileri, 25 Ocak’ta başlattıkları kampanya kapsamında, yunusların korunması için harekete geçilmesini sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a 50 bin kişinin imzaladığı bir yazı gönderdi.

Hükümet herhangi bir adım atmazsa, LPO konuyu Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı’na taşıyacak ve Fransa’ya ağır mali yaptırımlar uygulanmasını sağlamak için Avrupa Komisyonu’na şikayette bulunacak.

LPO’ya göre, karaya vuran yunusların yüzde 80’i yavrulayan ve hastalık belirtisi göstermeyen dişi yunuslardır.

Bölgedeki avcılık faaliyetleri nedeniyle her yıl aynı şekilde çok sayıda yunusun ölü halde kıyılara vurduğu belirtiliyor.

Bu durum önlenemezse 30 yıl içinde Fransız sularında yunusların neslinin tükenme tehlikesi var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu