Haber

Adana Eczacı Odası: Depremzedeler eşdeğer ilaca fiyat farkı ödemesin

ADANA Eczacı Odası Mürsel Yalbuzdağ, ‘Doğal Afet Yönetmeliği’ ile girilen reçetelerde eşdeğer ilaç fiyat farkı olduğunu belirterek, “Katılım ücreti ve muayene ücretine ek olarak, eşdeğer ilaç fiyat farkları da Bakanlar Kurulu tarafından karşılanmalıdır” dedi. SGK.”

Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen 11 ildeki adreslere kayıtlı kişilerden kronik hastalık raporu olan ve son 3 ay içinde raporlu ilaç temini olan bireylerin işlemleri SGK Medula Eczane Provizyon Sistemi’ne girilerek yapılabilmektedir. bir kere. Ayrıca ‘Doğal Afet Kodu’ ile, raporlu veya raporsuz, doktor tarafından verilen reçete ile işlem yapıldığında, hastalar katılım payı ve muayene bedeli ödemelerinden muaf tutulmaktadır.

Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, ‘Doğal Afet Kodu’ ile girilen reçetelerin SGK tarafından muadil ilaç kullanılması nedeniyle fiyat farklılığına yol açtığına dikkat çekti. “İnternet üzerinden ilaç alımlarında parasal işlem yapılmalı. Deprem bölgelerinde hayatın normalleşmesi için eczaneler açılmalı. Depremzedelerin ihtiyacı olan ilaç hiçbir bedel ödemeden temin edilmeli.”

Eczacıların depremzedelere yardım için büyük çaba sarf ettiğini anlatan Yalbuzdağ, muadil ilaçların fiyat farkından dolayı tepki aldıklarını, SGK’nın bu konuda adım atması gerektiğini ifade etti.

haberdursunbey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu