Haber

16 Şubat depreminde kaç kişi öldü, kaç kişi yaralandı? Depremde kaç bina yıkıldı?

16 Şubat depreminde kaç kişinin öldüğü, kaç kişinin yaralandığı ve depremde kaç binanın yıkıldığı merak ediliyor. 16 Şubat depreminde kaç kişi öldü, kaç kişi yaralandı, depremde kaç bina yıkıldı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. 16 Şubat depreminde kaç kişi öldü, kaç kişi yaralandı? Depremde kaç bina yıkıldı? Detaylar haberimizde…

DEPREM CAN KAYBINDA SON DURUM NEDİR?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremler 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Asrın felaketinde 36.187 kişi hayatını kaybetmiş, 108.68 vatandaşımız yaralanmıştır. 216 bin 347 afetzede ise bölgeden diğer illere tahliye edildi. Depremin ilk anından itibaren yürütülen arama kurtarma çalışmaları devam ederken, can kaybı da artıyor. Depremde şimdiye kadar 36 bin 187 kişi hayatını kaybederken, 108 bin 68 kişi de yaralandı. Depremden etkilenen illerden 216 bin 347 afetzede tahliye edildi.

DEPREMDE KAÇ BİNA YIKILDI?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 10. güne girildi. Yüzyılın felaketi Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma neden oldu.

AFAD Deprem Riski ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, depremle ilgili yaptığı son açıklamada şunları söyledi:

“Bu deprem, Anadolu coğrafyasının son 2 bin yılda yaşadığı en büyük depremlerden biridir. Bu iki depremin toplam etki süresi yaklaşık 2 dakikalık bir süreye yayılmaktadır. Her iki depremde de yer kabuğu çok önemli ölçüde sarsılmıştır. 2 dakikalık bir süre için.Bu iki depremin derinliği ortalama 8,5 ila 10 kilometre arasında değişiyor.

Düne kadar 3-4 metreye ulaştığı bilinen yer kabuğundaki yer değiştirmelerin dün sahadan alınan bilgiler ışığında 7,3 metreyi bulduğu biliniyor. Bu sarsıntı Doğu Anadolu fay zonunda meydana geldi. Bu sarsıntı sonucunda 5 farklı segment yıkıldı. Bunları güneyden sayarsak, bu depremin Hatay’ın kuzeyinde başlayıp daha kuzeyde Pazarcık, Gölbaşı’nda şimdiye kadar yüzey kırılma bölgesinde yapılan çalışmalara göre devam ettiğini ve daha kuzeyde hatasız devam ettiğini biliyoruz.

habersilvan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu